Mind

[článek] Hraniční porucha osobnosti nezvládá vztahy a emoce

27. června 2018 v 12:21 | M.
Pokud jste takříkajíc zasloužil "papíry na hlavu", přitom netrpěl nejtěžší dušení poruchou - psychózou - a nedařilo se vás úspěšně léčit coby neurotika, pak… si s vámi váš psychiatr nevěděl rady. Od roku 1980 mu bylo alespoň jasné, kam vás zařadit. V USA jste obdržel diagnózu hraniční poruchy osobnosti. V Evropě byl odpovídající název poněkud zjemněn na znění: "emočně nestabilní porucha osobnosti - hraniční typ".

[obrázek] A massive fear

2. května 2018 v 22:25 | M.

[článek] destigmatizace

2. května 2018 v 22:23 | M.
Vždy jde na prvním místě o člověka, zdravotní diagnóza je pak je jednou z mnoha jeho dalších charakteristik...nikoli ta nejdůležitější."

Podle průzkumu by soused s duševním onemocněním nevadil jen 25% respondentů. V Anglii by přitom takový soused nevadil celým 72%.

-----

O víkendu 27.-29.4. se konal festival Na Hlavu, který měl za úkol bojovat se stigmatama ohledně psychických poruch. V rámci festivalu bylo možné navštívit například i diskuzi Moje jméno není diagnóza, kde mluvili lidí, kteří s nějakým duševním onemocněním bojovali a bojují. Jsem ráda, že tyto iniciativy existují.
[Obrázek] Classical art meme

8. dubna 2018 v 14:26 | M.

Docela výstižně. Horší je, když pak už člověk ani neví, kdo vlastně je a co je hraný a co není.


https://www.facebook.com/classicalartmemes/

Diagnoza

15. února 2018 v 18:05 | M.
Setkala jsem se s různými názory na diagnostikování poruch osobnosti a sdělování je pacientům. Psychiatři a odborníci obvykle neradi sdělují diagnózy. Za dva měsíce v bohnicích jsem se žádnou diagnózu nedozvěděla, až když jsem dostala žádanku na hipoterapii, přečetla jsem si tam to svoje F. I při přecházení na stacionář a při definitivním odchodu jsem dostala jen stručnou výstupní zprávu se zase jinou F diagnózou a při dotazu mi bylo sděleno, že to je stejně jen spíše pro terapeuty, nějaké shrnutí patologií, které pacient projevuje. Na rozdíl od dalších lidí trpících poruchou, stejně jako mně, pomohlo vědět diagnózu. Tak jak to s tím je? Proč to terapeuti nechtějí sdělovat, když to pacientům zřejmě pomáhá?

Moje psycholožka na to, když jsem jí řekla, že jsem četla knížky o HPO, reagovala touto větou: "Vám taky řekli, že máte hraniční poruchu? To snad teď říkají všem, koho nevědí kam zařadit a co s nimi."

Ze začátku mi hrozně pomohlo si číst o mých diagnózách, najendou to dávalo smysl, najednou jsem v tom nebyla sama, ale byly to existující jevy, kterými trpí dost lidí. Bylo tam dost často i vysvětleno, co to může způsobovat. Najednou jsem věděla co a kdo jsem. Nejsem v tom sama. Po přečtení více knížek a článků jsem tedy věděla, na čem jsem, ale pořád to neřešilo moje problémy. Začala jsem tedy chápat, proč terapeuti neradi říkají pacientům diagnózy. Je hrozně jednoduchý pak všechno svádět na diagnózu a moct svoje nestandardní projevy omlouvat za poruchu. Neřeší to ale žádný problém, ani příčinu. Je pěkný vědět, že mám problémy se k někomu přiblížit a být v blízkém vztahu s někým, protože mám hraniční poruchu osobnosti, ale stejně to na tom nic neřeší. Je třeba řešit, proč to mám, jaké vztahy mě v minulosti zklamaly, že se toho znovu bojím a radši si to podvědomě sabotuju. Go therapies!

Pro povzbuzení

2. ledna 2018 v 11:00 | M.

I am borderline video

30. listopadu 2017 v 22:54 | M.
Krásně výstižný

Jak pomoct lidem s duševní nemocí

25. listopadu 2017 v 22:20 | M.
Pěkný článek o tom, jak reagovat, když vám někdo řekne, že trpí psychickou nemocí. Mně osobně asi nejvíc pomohlo, když se ke mně lidi nezačali chovat jinak, když jsem jim řekla o hospitalizaci a poruše osobnosti, ale brali mě pořád stejně. Taky je fajn projevit zájem o to, co se vlastně děje, že neměli tušení a že tu jsou pro mě, když budu potřebovat. A taky mám díky zkušeností s pobytem v Bohnicích spoustu zábavných příběhů, protože nikdo nemá černější humor než sebevrazi.

Dokument: Borderline personality disorder / Hraniční porucha osobnosti

25. listopadu 2017 v 21:59 | M.
"I dont know who I am."
"People with BPD are the ultimate outsiders - feeling like they dont fit in anywhere."
"Its about desperatly trying to get some reaction to make them feel secure and safe and normal again."
"This is the group of people who respond emotionally much more sensitively to things."
"If something is said to them or done to them, they feel it with intensity you would if you poked somebody with burnt skin."
"Selfharming is a way to regulate emotions for them. A relief when they cant stand their emotions."

 
 

Reklama