O přehodnocování minulých činů a chyb

6. června 2018 v 14:52 | M. | 
Zkušenosti člověk získá až potom, co je potřeboval.

Na problémech s duševním zdraví je jedna nevýhoda (z mnoha dalších). Když má někdo úraz a vidíte ránu, umíte si představit, jak to asi musí bolet. U problémů v hlavě to však jde poznat většinou až když člověk začne ubližovat sobě nebo hůř - lidem kolem sebe. A přece to nedává sebemenší omluvu k tomu, ubližovat někomu dalšímu. Když vás někdo v dětství mlátil, nedává vám to omluvu mlátit potom někoho dalšího. Stejně tak psychické problémy nedávají omluvu tomu způsobovat starosti a problémy někomu dalšímu. Jak dnes řekla moje kamarádka: není to fér, ty za to nemůžeš a oni taky ne. Ano, není to fér. My jsme si taky nevybrali žít s těmahle sračkama v hlavě a muset s nima bojovat každý den. Ale je to náš boj. Nikdo ho za nás nevybojuje, jen my. Lidi kolem nám jen můžou pomoct cítit se na chvíli líp a dodávat nám podporu a motivaci se snažit, ale ta hlavní nejtěžší část je jen na nás. O některých věcech my nerozhodujem, na nás je jen, jak naložíme s časem, který nám byl dán. (Galdalf Šedý) Škoda, že jsem si to uvědomila pozdě.

Jedna žena nám řekla, že to celý vlastně bereme špatně. Říkáme, že "nám se stalo"..."Ono se to stalo"..pasivně, my na tom neneseme žádnou vinu. Ale je to náš život a buď se necháme tím, co se "nám stalo" unášet dál do beznaděje, pasivity a trpění, nebo to můžeme brát jako další výzvu, která se nám objevila a je na nás, jestli se tím necháme stáhnout nebo si z toho něco vezmeme a nějak se jí postavíme. Tý paní věřte, má na to školu.

Mohla bych říct, že lituju spousty věcí. Ve skutečnosti ale spíš lituju, jak věci dopadly. Kdybych se mohla vrátit v čase s tím, co vím teď, možná bych udělala některé věci jinak, ale taky vím, že v tý době, kdy jsem nevěděla, co se stane, jsem všechno udělala tak, jak jsem to cítila a kdybych to tak neudělala, litovala bych toho už v tu chvíli. Takže vlastně nemůžu litovat ničeho a můžu jen doufat, že všechno se vážně děje za nějakým účelem. Který teda zatím ještě nevidím, ale je to stejně všechno jen o úhlu pohledu a s tímhle se aspoň definitivně nezblázním. Třeba už jen tohle uvědomění je začátek.

Za všechno si můžu vlastně sám.
Jaký si to uděláš, takový to máš.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama